18 stycznia 2021 roku wypada Blue Monday, uznawany przez niektórych za najbardziej depresyjny dzień w kalendarzu.

Mało kto wie, ze ta nazwa została stworzona na potrzeby kampanii promocyjnej dla biura podróży, przez byłego pracownika Uniwersytetu w Cardiff – Cliffa Arnalla. 

Stworzył on pojęcie Blue Monday w ramach akcji promocyjnej, zorganizowanej we współpracy z biurami podróży, a jego kompetencje naukowe są co najmniej dyskusyjne. Stworzenie koncepcji najbardziej depresyjnego dnia w roku miało pomóc w sprzedaży większej ilości wycieczek.

Przy wykorzystaniu matematycznej formuły, zawierającej czynniki mogące wpływać na złe samopoczucie, doszedł do wniosku, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku.

Wyliczył on, że to wtedy jest właśnie czas, kiedy trzeba spłacić kredyty, zaciągnięte na zakup prezentów/organizację świąt i również zdajemy sobie sprawę, że z postanowieniami noworocznymi nie wyszło nam najlepiej, za oknem mamy chłód, ciemność, deficyt światła słonecznego.

Pandemia jednak wielu z nas nauczyła, że ścisłe planowanie nie ma obecnie sensu, a również chęć zarówno do udzielania , jak i zaciągania kredytów zdecydowania zmalała, dlatego nie dając się samospełniającym przepowiedniom, przygotowaliśmy dwa proste ćwiczenie.

Wybierzcie jedno lub oba i na każde przeznacz 2 minuty!

1. Dodaj sobie energii – PODSKOKI

To ćwiczenie wyzwala dziecko drzemiące w każdym z nas.  Ruch uruchamia produkcję hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia i radości, obniżając produkcję hormonów stres (kortyzolu i adrenaliny), dlatego zamiast narzekać na poniedziałek, na przedłużający się czas pracy zdalnej, wstań i zacznij skakać. 

Możesz również to ćwiczenie wykorzystać, jeśli jesteś tym szczęściarzem, jako świętowanie powrotu Twojego dziecka do szkoły 🙂

Podskakuj jak najwyżej możesz w momentach, kiedy potrzebujesz zastrzyku pozytywnych emocji. Włóż w to jak najwięcej serca. Wygłupiaj się. Podskakując rób dziwne miny, włącz ulubioną muzykę. Bądź spontaniczny. Zapomnij o wszystkim, bądź tu i teraz. Baw się świetnie. 

I koniecznie sprawdź przed cz masz wyłączoną kamerkę 🙂

2. Zyskaj pewność siebie – POSTAWA SAMCA ALFA

Amy Cuddy badała zachowania zwierząt w stadzie. Ustaliła, że samiec alfa (dominujący osobnik w stadzie) w porównaniu z innymi osobnikami ma znacznie więcej testosteronu i znacznie mniej hormonu stresu (czyli kortyzolu). 

Idąc tym tropem, Cuddy odkryła, że istnieje bardzo prosty sposób, aby w szybkim czasie poczuć się jak samiec alfa – obniżając poziom hormonu stresu, a podwyższając poziom hormonu związanego z pewnością siebie. 

Wg psycholożki polega to na zmianie naszej postawy ciała na taką, jaką najczęściej przybierają samce alfa! W swoich badaniach Amy Cuddy wyróżniła kilka takich postaw ciała,  postaw władzy, które skutecznie wpływają na naszą śmiałość. 

Jest to m.in.:

 – dość stereotypowa pozycja szefa –  położenie nóg na biurku, mocne oparcie dłoni, rozparcie się wygodnie na krześle

 – postawa przypominająca sportowca na podium, czy po prostu zwycięzcę –  ręce wyprostowane szeroko nad głową

– postawa kojarząca się z Wonder Woman, czy kowboja – szeroko rozstawione nogi, ręce oparte na biodrach, sylwetka wyprostowana, głowa lekko uniesiona. 

To, co łączy je wszystkie, to fakt, że pozwalają zajmować jak najwięcej miejsca w przestrzeni i dzięki temu zyskać większą pewność siebie.

Dobrego poniedziałku, na przekór 😉

TRE® dla biznesu i organizacji™ – Mikrut & Czelnik-Ociepka

#nobluemonday #ciałowbiznesie #uwolnijstres #uwolnijpewnośćsiebie #uwolnijenergię