„W Polsce, według szacunków Instytutu Psychiatrii i Neurologii na zaburzenia i różnego rodzaju problemy psychiczne cierpi w Polsce prawie 8 mln osób(…) Millenialsi trzy razy częściej niż ich rodzice doświadczają w pracy stanów lękowych, a ci w wieku 18-22 lata aż 4 razy częściej niż pracownicy starsi, mający ponad 55 lat .”*
Do objawów lękowych w tym również powiązaniu z pracą, należą:
nadmierne lub irracjonalne zmartwienie się
kłopoty z zasypianiem
problemy ze snem
przesadna reakcja zaskoczenia
drażliwość
uczucie roztrzęsienia
zmęczenie lub znużenie
uczucie, że masz kulkę w gardle
suchość w ustach
przyspieszone bicie serce
ścisk w brzuchu
bóle żołądka
problemy z koncentracja
pocenie się
Jeśli zauważacie u swoich pracowników czy współpracowników lub dzielą się z Wami takimi objawami, warto udzielić podpowiedzi, że być może są to objawy psychosomatyczne.
Nie każdy jednak gotowy jest na wsparcie psychologiczne lub psychoterapeutyczne, też stosunkowo mało terapii koncentruje się na ciele, a właśnie większość tych objawów jest skutkiem wywołanych poprzez powtarzające się myśli lękowe lub faktyczne zachowania współpracowników, powodujące niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa w środowisku pracy, co z kolei przekłada się na dysfunkcyjne działania autonomicznego układu nerwowego.
Dlatego wiele organizacji powoli przekonuje się do innych form wsparcia i pomocne w tym są ćwiczenia uwalniające stres i napięie TRE® (Tension Releasing Exercises).
To prosty zestaw ćwiczeń, który wykorzystuje naturalne mechanizmy radzenia sobie ze stresem, za pomocą drżeń neurogenicznych. Nie wymagają odpowiadania na pytania dotyczące przeszłości, relacji czy zdarzeń.
Celem ćwiczeń jest w ich trakcie przejęcie kontroli ciała nad ego, by uwolnić energię zatrzymaną w cielę w trakcie stresu, a wpływającą na stany emocjonalne i zachowania.
Pomagają przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, zwiększyć odporność psychiczną, ugruntowanie, zadbać o higienę układu nerwowego, zwiększyć poziom empatii.
Jeśli macie ochotę zamówić taką próbkę dla swojej organizacji, zapraszamy do kontaktu.
Zespół TRE® dla biznesu i organizacji – Mikrut & Czelnik-Ociepka

* źródło – focus.pl art. „Aż połowa milenialsów odeszła z pracy z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym”